bidilogren

WRITING: Proficiency Sınav Taktikleri ve İpuçları

in the school

Merhaba,

Önceki yazıları okumadıysan tıkla oku : )

1- Kim yazıyor bu yazıları?
2- Listening
3- Reading

Şimdi gelelim Writing’e.


Writing Prof’taki en kolay geçilebilecek bölümdür.

Benim kursuma gelen öğrencilere özellikle Ocak, Haziran ve Ağustos sınavları için gönül rahatlığı ile %100 geçme garantisi verebiliyorum.

5 derste F4 notlu öğrencilerim bile sınavı geçtiler.  Öğrencilerim ile övünmeyi pek severim 🙂

12 Ocak’taki sınav için hazırladığım 10 öğrenciden 8’i Writing’ten geçti.  Biri yoğun iş temposundan dolayı derslere gelemedi.  Diğeri B alacakken off topic oldu 🙁

Dersler 13 Şubat Pazartesi başlıyor.

Bu yüzden en geç 12 Şubat Pazar gününe kadar kayıt olabilirsin.  0552 559 99 59 numaradan bana ulaşabilirsin.

Neden?  Çünkü sınavın sistemi belli.  Okuyan hocaların tarzını biliyorum.  Ne istediklerini, neleri yazmaman gerektiğini ve iyi bir YADYOK essay’inin nasıl yazıldığını çok iyi biliyorum.

Sınıflar maksimum 10 kişiden oluşmasına rağmen, tüm öğrencilerimin her bir essayini ben şahsen okuyup değerlendiriyorum.

Ödev olarak evde okumuyorum, yan yana birlikte okuyoruz.  Yani sınava kadar yazacağın HER BİR essayı birlikte baş başa okuyoruz.

Özel ders almana gerek yok, çünkü sınıf dersi aldığında aslında tüm essaylerini birlikte okuduğumuz için bir nevi özel ders almış oluyorsun : )

Önce öğrencilerimin benle ilgili yazdığı yorumları oku.  Buraya tıkla ve özellike Writing dersi almış olanlarınkini oku.

Facebook’tan bul onları, fikirlerini al ve bu yorumu yazıp yazmadıklarını sor.  Belki de ben yazmışımdır onların adına yorum : )  Dünya çakallarla dolu : )

Bu tabloda şimdiye kadar kaç öğrencimin Writing’i ezip geçtiğini görebilirsin.  Burada yazılan notlar birlikte sınava hazırlanmadan önceki notları.

 

L R W Toplam
F1 15 19 22 56
F2 11 41 48 100
F3 29 33 12 74
F4 12 15 14 41
İlk Kez 10 10 8 28
Toplam 77 118 104 299


Şimdi gelelim taktiklere:

Adım 1:  Grammar Konularının Hepsini Ezberliyim Mi?

“Tabi ki ezberle.  Past Perfect Continuous ile 4 Phrasal Verb ile 2 Advrbial Phrase’i bir cümlede kullanamıyorsan bırak bu işleri.

Tüm grammar sınavlarından 100 üzerinden 100 alamıyorsan yine bırak bu işleri.  Otur hemen sıfırdan grammar’a başla.”

Dememi bekliyorsan, yanılıyorsun : )

Genelde Remedial öğrencilerinin duymak istediği budur.  Hep kendilerini grammar’da eksik hissediyorlar ve birilerinin “Otur.  Hatta oturma, takla atarak şu konuları ezberle çalış öğren.  Hadi çop çop!” demelerini bekliyorlar.

Benim kursumda ne oluyor?

Diyelim ki benden ders alıyorsun.  İlk derste tüm öğrencilerin birer For and Against (kısacası FA) yazarak gelmelerini istiyorum.

Sonra sırayla sınıf içinde isim vermeden yazıları okuyup FA’yı şimdiye kadar ne kadar yanlış yazdığını gösteriyorum.

Sonra da doğrusunu nasıl yazman gerektiğini anlatıyorum.

Sonra da birlikte bir FA yazıyoruz.

Sonra da sana milyonlarca FA ödevi veriyorum ve bundan sonrası tamamen senle ben arasında.

Sınıfı karıştırmıyoruz artık.  Senin essaylerini birlikte senle baş başa okuyoruz ve bir hata listesi çıkartıyoruz.

Yapı, kelime, dil bilgisi hata listesi oluşturuyoruz ve her hatayı nasıl düzelteceğini sana anlatıyorum.

Böylece Berkcan’ın yaptığı hatalar ile sen ilgilenmiyorsun.

Tüm dil bilgisi konularını öğrenmiyorsun.

Sadece senin en çok hata yaptığın konuları sana kısaca ve hızlıca (gereken kısımlarını, detaylarını değil) anlatıyorum ve hata listesini günden güne azaltmaya başlıyorsun.

Sınava yaklaştıkça artık hem hata listen azalıyor.  Hem örnek yazabiliyorsun.  Hem 35dk’da essay bitirebiliyorsun.  Hem kontrol edebiliyorsun.  Hem sınav başlar başlamaz kalemini oynatıp yazmaya başlıyorsun.  Ve bunları yaparken kesinlikle kalıp kullanmıyorsun.  Sana özgü bir dil ile yazıyorsun.

Adım 2:  Grammar OK.  Peki Akademik Kelime?

Essay’ınde akademik kelime kullanmak zorunda değilsin.  En basit kelimelerle bile sınavı geçebilirsin.

Düzgün yaz, grammar hatası fazla yapma, bağlaç kullan, bir kelimeyi yazdıysan bir dahakinde eş anlamlısını kullan.  Akademik kelime kullanmasan da olur.

Ama kullanırsan ve doğru kullanabilirsen o zaman tabi ki puanını artırır.

Bizim kursta hangi birime kayıt olursan ol kelime ödevlerini alacaksın.

Bu derslerde öğrendiğin her bir kelimenin nasıl yazıldığını ve cümlede nasıl kullanıldığını öğreneceksin.

En çok beğendiklerini (örneğin haftada 5 kelime) seçip o haftaki essaylerinde kullanacaksın ve altlarını çizeceksin.

Birlikte okurken o kelimenin orada oturup oturmadığına ve daha iyi nasıl yazabileceğine bakıyoruz.

Böylece hem akademik kelimeleri öğrenmiş olursun hem de essaylerini A veya B seviyesine yükseltmiş olursun.

Adım 3:  Bağlaç Kullanıyım Mı?  Bir Essay’de 375 Bağlaç Çok Mu Az?

Bağlaç tabi ki kullan.  Bağlaçların her birini nasıl ve nerede kullanman gerektiğini öğren.

Bazı öğrencilerimin ilk günlerde yazdıklarını okuyunca gülme krizi geçiriyorum.

Hani bazen bir YADYOK hocasının önünde bir sürü Writing görürsün (dışarıda bir mekanda veya kantinde) ve hoca kahkaha atarak okuyordur.

Niye öyle okuyor?  Bir örnek veriyim:

“As far as all the humanity is and will be concerned, for the sake of all the breathes that we take, I like pets.”

“As the previously mentioned statistics cristally clearly depict, a hypothetical conclusion can easily be inferred from the given data, and the conclusion that can be implied is that children are lazy.”

Yani sen burada abartılı ve hatalı bol bol bağlaç kullanıp, cümleyi uzatıp sonra da evcil hayvanları seviyorum veya çocuklar tembel gibi bir şey yazarsan hoca tabi ki kahkaha atar.

Hangi yabancı sana “Münferit sebeplerden ötürü, ekselansların bize bahşen sunmak istediği ve istirham ederim ki külliyen ve umumiyen doğru dayanaklara dayandırılabilecek hususların başında şu yatar ki ben kedi seviyorum.” dediğini hiç duydun mu?

Tabi ki yukarıdakiler çok abartılı ama kıssadan hisse şudur:  Sırf bağlaç yazacağım diye basit cümleler ile komplike bağlaçları birleştirme.

Bol bağlaç kullan, kolay bağlaçlar olabilir, bir bağlacı kullandıysan bir dahakinde onun eş anlamlısını kullan vs vs.

Bizim kursta her bir bağlaç ile ilgili en az 5 cümle kullanıyoruz ve noktalama işaretlerine kadar her bir detayı öğreniyoruz ve o haftaki essaylerde bu bağlaçlardan ikisini essayde kullanmanı istiyoruz ve kontrol ederken artık çözüp çözmediğini öğrenmiş oluyoruz.

narc

Adım 4:  Her Gün Bir Essay Yazıyım Mı?

Tabi ki yaz (!)  Pablo Escobar (uyuşturucu baronu) yakacak odun bulamadığı için şöminede bir milyon dolar yakıp ısınmıştı.  Neden?  Çünkü parası boldu.  Sende de essay bolluğu olacak.  Hazır kış gelmişken sen de essaylerini yakacak olarak kullanabilirsin ya da birini bulup okutabilirsin.

Kimse de her gün senin essaylerini okumayacağı için veya 7 essayını birden haftada bir de olsa okumayacaği için bence haftada maksimum 4 essay yaz.  Önemli olan essay yazmak değil de okutulmasıdır.  Aslında önemli olan o da değil, okutulan essaylerin kime okutulduğudur.  Onu da geç okutulan essaylerde çıkan hataların doğrularını öğrenmektir.  Ondan öte de o hataları bir daha tekrarlamamaktır.  Olay budur.  Bunu yapabiliyorsan haftada 2 essay bile yeterli.

Bizim kursta önce giriş paragrafı nasıl yazılır öğreniyoruz, sonra örnek nasıl verilir, nasıl uzatılır, paraphrase nasıl yapılır vs vs öğrenirken bir yandan da daha ilk haftadan tam essay yazıp sınava da hazırlanmış oluyorsun.

Adım 5:  Örnek Veriyim Mi?

Kesinlikle ver.  İki body paragrafın varsa iki örnek yapıştırmaya çalış.  Örnek vermeyi öğren.

Bizim kursta en saçma 3 kelimeden nasıl güzel bir örnek oluşturabileceğini öğreniyorsun ve bu örneği nasıl paraprhase edebileceğini öğreniyorsun.  Sonra da daha düzgün örnekler, sonra daha akademik örenkler derken sınava yakın zamanda Bülent Ersoy’un dilinde İngilizce versiyonu ile örnek verebilecek duruma geliyorsun.

Adım 6:  Kendim Mı Çalışıyım?

Evet.  Ama mutlaka ve mutlaka essaylerini birilerine okut.  Kursa gelirsen ben okurum zaten.  Gelemiyorsan YADYOK’taki Eser Hoca veya Feride Hocayı bul.  Yalvar yakar okut.  YADYOK asistanlarını bul ve 2 haftada bir okutmaya çalış.  Eser Hocaya gidersen “Beni Hamit Hoca yönlendirdi.  Lütfen yardımcı olun.” demeyi unutma : )


Writing ile ilgili bilgi bu kadar.  Hadi bakalım şeytanın bacağını kır.

Şekspir İngilizcenle süpersonic essayler yazman dileğiyle.

Hamit Hoca
bidilogren.com kurucusu
Boğaziçi Proficiency Koçu
Boğaziçi Öğrenci Koçu
bi de BUDDY admini 🙂

Bir sonraki yazı “Kendim mı çalışsam, kursa mı gitsem?”.  Okumak için TIKLA!

0 " yanıtlarıWRITING: Proficiency Sınav Taktikleri ve İpuçları"

Mesaj At